6 ay önce
6 ay önce

Babalar günü anlamı ve tarihçesi

Her yıl babalarımızın babalar gününü kutluyoruz ama babalar gününün anlamı ve tarihçesi nedir? Bunu biliyor muyuz? Pek çoğumuzun babalar günü tarihçesi ile ilgili fikri yok, bu yazıı bu maksatla kaleme aldık. Bababalar günü anlam ve önemi nedir?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANIR?

Babalar günü bildiğiniz üzere her yıl haziran ayının 3. hafta pazar günü kutlanır.Bu yılda 21 haziran 2020 tarihine denk gelmektedir.Bütün dünyada kutlandığı gibi Ülkemizde de coşkuyla kutlanır.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, küçük yaşta annesini son kardeşini doğururken kaybetmişti. Küçük Dodd’un gazi olan babası altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Dodd belli bir yaştan sonra babasının yaptığı fedakarlıkları anlayıp anneler günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmeye başlamıştır.  Babasının doğum günü olan 5 Haziranda doğum günü kutlaması planlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek ancak 2 hafta sonrasına yani 19 hazirana yetiştirebildi. Dolayısıyla Dünyada ilk babalar günü 19 haziran 1910 da Dodd’un babasına yaptığı kutlamayla başladığı kabul edilir.

Babalar günü tarihçesi nedir?

Babalar günü ilk ne zaman kutlandı?

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş,  ancak nedense resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılına gelindiğinde ise dönemin devlet başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon‘ın onayıyla Babalar Günü resmileşmiş ve ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Bu yüzden ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da Babalar günü haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır.

Birbirinden güzel babalar günü mesajları için sitemizde arama yapmanız yeterli.

Paylaşın

Editörün Seçtikleri