3 sene önce
3 sene önce

William Shakespeare kimdir?

William Shakespeare kimdir?

“Olmak ya da olmamak bütün mesele bu” sözüyle tanıdığımız, dünyanın en iyi yazarı olarak bilinen büyük usta William Shakespeare. Yazımızda William Shakespeare kimdir? sorusunun cevabını arayacağız…

William Shakespeare çocukluğu ve eğitimi

William Shakespeare, Snitterfield’lı olan belediye meclisi üyesi ve başarılı bir deri eşya tüccarı John Shakespeare ve zengin toprak sahibi bir çiftçinin kızı Mary Arden’ın oğludur. Stratford’da dünyaya geldi. Burada 26 Nisan 1564’te vaftiz edildi. Gerçek doğum günü bilinmemektedir. Ancak geleneksel olarak 23 Nisan‘da, Đurđevdan‘da doğduğu söylenir. Sekiz çocuğun üçüncüsüydü ve hayatta kalmayı başaran en büyük çocuktu.

Çoğu biyografi yazarı Shakespeare’in Stratford’da, 1553’te açılan ücretsiz okul “King’s New School”da eğitim aldığını söylemektedir. İngiltere’deki ilkokullar Elizabeth Çağı süresince kalitede çeşitlilik göstermiştir. İlkokul müfredatı tüm İngiltere’de kraliyet kararnamesiyle standartlaştırılmıştı. Okul, Latince yoğun bir eğitim sağlamaktaydı.

William Shakespeare karısı kimdi?

Shakespeare 18 yaşındayken, 26 yaşındaki Anne Hathaway ile evlendi. Bu evlilikten Susanna Hall, Hamnet Shakespeare, Judith Quiney adlarında çocukları olmuştur.

Londra ve tiyatro kariyeri

Shakespeare’in ne zaman yazmaya başladığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat performans kayıtları onun birçok oyununun 1592 yılında çoktan Londra sahnesinde sergilenmekte olduğunu göstermektedir. O sıralar Shakespeare, oyun yazarı Robert Greene’nin kendisine “Groats-Worth of Wit” eserinde saldırmasıyla Londra’da oldukça tanınmıştır.

Shakespeare’in oyunları 1594 yılından sonra sadece, Shakespeare’in de dâhil olduğu bir grup oyuncuya ait, Londra’nın ileri gelen tiyatro şirketi olan Lord Chamberlain’s Men tarafından sergilendi. Kraliçe Elizabeth‘in 1603 yılındaki ölümünden sonra şirket, yeni kral I. James tarafından royal bir patent ile ödüllendirildi. Ardından ismi King’s Men şeklinde değiştirildi.

Başkalarının oyunlarında oynadı

1599 yılında, şirket üyelerinin ortakları Thames Nehri‘nin güney kıyısında Globe adını verdikleri, kendi tiyatrolarını kurdular. 1608 yılında, ortaklar ayrıca Blackfriars kapalı tiyatrosunu satın aldı. Shakespeare’in gayrimenkul alım ve yatırımlarına ilişkin kayıtlar, şirketin onu zengin bir adam yaptığını göstermektedir.

Shakespeare, 1597 yılında, Stratford’da New Place adındaki ikinci büyük evini satın aldı. Ardından 1605 yılında, Stratford’da kilise ondalık vergilerinde pay sahibi oldu.

Shakespeare’in oyunlarının bazıları 1594 yılından itibaren çeyrek boy baskılarda yayımlandı. Shakespeare, bir oyun yazarı olarak elde ettiği başarıdan sonra kendisinin ve başkalarının oyunlarında oynamaya devam etti.

Kariyeri boyunca zamanını Londra ve Stratford arasında geçirdi

Ben Jonson‘ın 1616 yılındaki baskısı Works, Sheakespeare’in, “Every Man in His Humour (1598)” ve “Sejanus His Fall (1603)” oyunlarının oyuncu listelerinde olduğunu söyler. İsminin, Jonson’ın 1605 yılındaki Volpone oyununun listesinde yokluğu, bazı bilginler tarafından oyunculuk kariyerinin sonu geldiğinin bir işareti olarak görüldü. Yine de, 1623 yılındaki Birinci Folyo, Shakespeare’i tüm bu oyunlardaki başlıca aktörler’den, Volpone’dan sonra ilk sahneye çıkanlardan biri olarak listeler. Ancak hangi rollerde oynadığı kesin olarak bilinememektedir.

1709’da Rowe, Shakespeare’in, Hamlet‘in babasının hayaletini oynadığı, bir geleneğin nesilden nesile aktarılmasını sağladı.

Shakespeare kariyeri boyunca zamanını Londra ve Stratford arasında geçirdi. Stratford’da aile evi olarak New Place’i satın almadan bir yıl önce, 1596 yılında, Thames Nehri’nin kuzeyinde, Bishopsgate yolundaki St. Helen’s kilisesinde hayatını sürdürüyordu.

Şirketinin Globe Theatre’i inşa ettiği yıl olan 1599’da nehrin karşı tarafındaki Southwark‘a taşındı. 1604 yılında, tekrar St. Paul Katedrali‘nin kuzeyinde güzel evli bir bölgeye taşındı. Burada, Christopher Mountjoy isimli, kadın saç aksesuarları yapan Fransız bir Huguenot’tan odalar kiraladı.

 Sonraki yılları ve ölümü

Rowe, Shakespeare’in ölümünden birkaç yıl önce emekli olarak Stratford’da yaşadığını belirtmiştir. 1613 yılının Mart ayında eski Blackfriars manastırında bir geçit ev satın aldı. 1614 yılının Kasım ayından itibaren birkaç hafta üvey oğlu John Hall ile Londra’da kaldı. 1606 – 1607’den sonra, Shakespeare daha az oyun yazmaya başladı. 1613’ten sonra hiçbiri ona atfedilmedi. Son üç oyununu, King’s Men’in oyun yazarı John Fletcher ile birlikte yazdığı tahmin edilmektedir.

Shakespeare 23 Nisan 1616’da, 52 yaşında, hayata veda etti. Vasiyetinde, Shakespeare büyük kızı Susanna’ya bir hayli büyük servet bıraktı.  Shakespeare, ölümünden iki gün sonra Holy Trinity Kilisesi’nin chancel’ine defnedilmiştir.

 William Shakespeare’in eserleri

Trajediler (oyun)

– Romeo and Juliet

– Macbeth

– Kral Lear

– Hamlet

– Othello

– Titus Andronicus

– Julius Caesar

– Antonius and Cleopatra

– Coriolanus

– Troilus ve Cressida

– Atina’lı Timon

Komediler

– Bir Yaz Gecesi Rüyası

– Sonu iyi biterse (oyun)

– Size nasıl geliyorsa (oyun)

– Cymbeline (oyun)

– Aşkın Çabası (oyun)

– Kısasa Kısas (oyun)

– Venedik Taciri (oyun)

– Windsor’un Şen Kadınları

– Kuru Gürültü (oyun)

– Perikles (oyun)

– Hırçın Kız (oyun)

– Yanlışlıklar Komedisi (oyun)

– Fırtına (oyun)

– On ikinci Gece (oyun)

Tarihsel Oyunlar

– Kral John

– 2. Richard

– 5. Henry

– 3. Richard

– 8. Henry

Paylaşın

Yorumlar (2 Yorum)

  • Özge Tekin

    01/12/2020 - 23:51

    Elinize sağlık 🙂