14 şubat sevgililer gününün hikayesi

14 şubat sevgililer gününün hikayesi

14 şubat günü hemen hemen tüm dünyada sevgililer günü olarak kutlanır. 14 şubat sevgililer gününün ne zaman ortaya çıktığı hep merak konusu olmuştur. Sevgililer, eşler yada birbirini seven insanlar bugün mümkün olduğunca beraber vakit geçirirler. Sürprizler yaparak hediyeler alırlar. Peki her yıl Ülkemizde de kutlanan 14 şubat sevgililer gününün hikayesini biliyor muyuz? Sevgililer günü ilk ne zaman kutlanmıştır? Ülkemizde önemi olan ve heyecanla beklenen bu günün 14 şubat sevgililer gününün hikayesini sizin için araştırdık.

Çıkış konusuyla ilgili pek çok rivayet söz konusudur. Bu rivayetlerin içinde en çok kabul gören inanış şüphesiz Aziz valentine hikayesidir.

Üçüncü yüzyılda Roma imparatoru olan 2. Claudius zaten geniş olan imparatorluğunun sınırlarını daha da genişletmek için sürekli seferler yapıyordu. İmparatorun yaptığı bu seferler onu tatmin etmiyordu. Çünkü elinde yeterince asker bulunduramıyordu. İmparator Claudius’a göre bunun nedeni erkeklerin aşklarını ve ailelerini geride bırakmak istememeleriydi. Bu durumu değiştirmek isteyen imparator bütün evlilikleri ve nişanları tüm Ülkede yasakladı. İmparator Claudius romayı zalimce yöneten bir liderdi. Bu yasağa rağmen bir kilisede Papaz olarak görev yapan Aziz valentine yasağın zalimce olduğunu düşündüğünden gençleri evlendirmeye devam ediyordu. Bu çok geçmeden tüm ülkeye yayılmış imparatorunda kulağına gitmişti. Bunun üzerine İmparatorun emriyle Aziz valentine yakalanarak tutuklandı ve sopayla dövülerek öldürüldü.

Bu olay yaşandığında takvimler 14 şubat 270′ i gösteriyordu. Bu sırada Romada Lupercalia Bayramı kutlanıyordu. Roma da bu bayram günü çekiliş yapılarak birbirlerine çıkan kız ve erkekler birlikte eğleniyor ve günün sonunda genelde evlilik kararı alıyorlardı. Lupercalia Bayramı eski putperest inancından geldiği için papazlar bu durumdan fazlasıyla rahatsızdı. Bu yüzden Romada ki papazlar zamanla Lupercalia Bayramının ismini Aziz valentin günü olarak değiştirdiler. Bugün dahi bazı toplumlarda bu gün Aziz valentin günü olarak bilinir. Günümüzde bu bayram bir nevi evliliğe giden yol olduğu için zamanla sevgililer günü olarak kabul edildi. Halen Ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın birçok Ülkesinde coşkuyla kutlanır. İşte en çok kabul edilen 14 şubat sevgililer gününün hikayesi bu şekilde bilinir.

Egitimarsivi.net ekibi olarak bizde sevginin gücüne inanıyoruz. Bugün belki de her şeyden daha çok ihtiyacımız olan tek şeye. Sevgiyle kalın…

Bu ve bunun gibi paylaşımlarımızdan haberdar olmak için buraya tıklayarak sizde facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Paylaşın