3 sene önce
3 sene önce

8 Mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıktı?

8 Mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıktı?

8 Mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıktı? sorusu mart ayıyla beraber bilmeyen birçok kişinin araştırdığı yazılardan biridir. Kısaca özetlememiz gerekirse kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği savaşın başlangıcıydı aslında.

Sadece kadın oldukları için toplumda yer bulamayan kadınlardan ancak bir kısmı çalışabiliyordu. Abd’nin Newyork eyaletinde bir dokuma fabrikası da bunlardan biriydi. Çok sayıda kadın işçi çalışıyordu. Ancak çok ağır çalışma koşulları, uzun iş saatleri ve buna karşın çok düşük ücretler zamanla tahammül edilemez hale sokuyordu. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi sonucu çalışan kadınlar birlik olup greve çıkma kararı aldılar. İmkansız istekler değildi halbuki talepleri. Daha iyi koşullarda çalışmak, eşit işe eşit ücret gibi insani isteklerini sıraladılar. Kırk bin dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışma talebiyle kararlılıkla grevlerini sürdürdüler. Ancak patronlar bu istekleri kabul edilemez buldu. Ancak greve çıkan sayısı her geçen gün artıyor çığ gibi büyüyordu. Patronların bu duruma bulduğu çözüm fabrikanın kapılarına kilit vurmak oldu. Bu çalkantılı olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. Ancak içerideki kadınların bir kısmı barikatları aşıp yangından kaçamadılar. Bütün istekleri sadece daha iyi koşullarda çalışmak olan kadınlardan 129’u maalesef bu yangında hayatını kaybetti. Takvimler 8 mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine daha önce benzeri görülmemiş şekilde on bini aşkın kişi katıldı.

8 Mart ilk ne zaman kutlandı?

8 Mart’ın Dünya kadınlar günü olarak anılmasını 52 yıl aradan sonra 1910 tarihinde Uluslararası bir konferansta Clara Zetkin önermiştir. Öneri çoğunluğun olumlu görmesiyle oybirliğiyle kabul edilmiştir.
Türkiye’de ilk defa 1921 yılında kutlanmaya başlanan 8 mart Dünya kadınlar günü Ülkemizde aynı şekilde her yıl coşkuyla kutlanır. Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan bu gün Dünyanın birçok ülkesinde kutlanır.
Bu gün vesilesiyle Kadınların toplumdaki yeri ve önemi , statüsü gibi birçok soruyu beraberinde bir kez daha düşünmemizi sağlaması açısından bizde önemsiyoruz. Eğitimarsivi.net ekibi olarak tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutlarız..

Paylaşın