Gazanfer Özcan Kimdir?

Gazanfer Özcan Kimdir?

Bu yazımızda Gazanfer Özcan kimdir? Gazanfer Özcan kızı? Gazanfer Özcan eşi? Gazanfer Özcan dizileri? Gazanfer Özcan sahnesi? Gazanfer Özcan ne zaman öldü? Gibi sorulara yanıt bulacağız.

1955 yılında rol aldığı Mahallenin Romanı adlı tiyatro oyunu sayesinde üne kavuştu. Vefat ettiği 2009 yılına kadar sahnelerden uzak kalmayan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nun kurucusu. Rol aldığı birçok tiyatro oyunu, sinema filmi ve diziyle Türk seyircisinin gönlünde taht kurmuş olan Gazanfer Özcan, Devlet Sanatçısı ünvanına da sahipti.

Gazanfer Özcan nerede ve ne zaman dünyaya gelmiştir?

Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931 tarihinde, Semiha Hanım’la Celalettin Bey’in beş çocuğundan üçüncüsü olarak İstanbul’un Cihangir semtinde dünyaya gözlerini açtı.

 Gazanfer Özcan’ın eğitim hayatı

Eğitim hayatına Cihangir Firuzağa İlkokulu’nda başladı. Ortaokulu ise Kuledibi’nde Beyoğlu Ortaokulu’nda bitirdi. Liseyi de Taksim’de ve Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lisede okuduğu dönemde tiyatro ile tanıştı. Daha sonra Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü‘ne katıldı. Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroya giriş yaptı.

“Mahallenin Romanı” adlı tiyatro oyunu hayatını değiştirdi

Gazanfer Özcan, 1952 yılında İngiliz Kemal Lawrance’a Karşı adlı sinema filmi ile beyaz perdeye adımını attı. 19521975 yılları arasında çok sayıda filme imza attıktan sonra uzun bir süre için sinemadan uzak kaldı. 1992 yılında Burnumu Keser Misiniz adlı filmde oynadı. Daha sonra, 2000 yılında rol aldığı Komser Şekspir’e kadar sinemadan uzak kaldı. Sinemada rol aldığı son film ise 2007 yılında gösterime sunulan Beyaz Melek oldu.

1955 yılında sahnelenen Mahallenin Romanı adlı tiyatro oyunu Gazanfer Özcan’ın hayatını değiştirdi. Komedi Tiyatrosu’nda oynanan oyunun başrol oyuncusu olan Reşit Gürzap‘ın ani rahatsızlığı nedeniyle oyuna gelememesi nedeniyle rolü alan Gazanfer Özcan, başarılı oyunculuğu sayesinde oyunun kadrosunda kalıcı olmayı başardı.

“Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan” tiyatrosunu kurdular

Gazanfer Özcan 1949’da Şehir Tiyatroları’na kayıt yaptırmaya gittiğinde Gönül Ülkü ile tanıştılar. Daha sonra 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlenerek aynı yılda, eşiyle birlikte “Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan” adlı kendi özel tiyatrolarını kurdular.

“Kuruntu Ailesi” 19 yıl sürdü

Gazanfer Özcan, tiyatro ve sinemanın dışında çeşitli diziler vasıtasıyla TV’de de boy gösterdi. Genellikle TV dizilerinde aile babası rolünde seyirci karşısına çıktı. Bu rollerden en ünlüleri TRT’nin dizilerinden birisi olan Kuruntu Ailesi‘ndeki Hüsnü Kuruntu ve son dönemlerin en çok popüler dizisi Avrupa Yakası‘ndaki Tahsin Bey oldu.

19 yıl boyunca “Kuruntu Ailesi” adlı Türk sitcom dizisinde eşi ve kadrosuyla birlikte oynadılar. TRT‘de 1983 yılında başlayan dizi 2002 yılında sona erdi.

Gazanfer Özcan ne zaman vefat etti?

Gazanfer Özcan, yaklaşık iki aylık bir solunum yetmezliği rahatsızlığı yüzünden, 17 Şubat 2009 tarihinde vefat etti.

Gazanfer Özcan’ın özel hayatı

Gazanfer Özcan’ın 1956’da yapmış olduğu ilk evliliğinden olan kızı Fulya (Özcan) Ündüz (d.1957) adında kızı var. İkinci evliliğini 1962’de Gönül Ülkü Özcan ile yaptı.

Oynadığı Bazı Filmler:
1952- İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı
1953- Çeto Salak Milyoner
1954- Fındıkçı Gelin
1954- Aramızda Yaşayamazsın
1954- Şimal Yıldızı
1958- Allı Yemeni

Bu yazımızda Gazanfer Özcan Kimdir? sorusuna yanıt aradık. Bu ve bunun gibi paylaşımlarımızdan haberdar olmak için sizde buraya tıklayarak facebook sayfamızı beğenebilirsiniz. İçeriğimizi ödev ve projelerinizde kullanabilirsiniz. Unutmayın Egitimarsivi.net her zaman yanınızda.

 

Paylaşın