Barış Manço kimdir?

Barış Manço kimdir?

Barış Manço Kimdir? Cevabını hepimizin bildiği bir soru aslında Barış Manço kimdir? Toplumumuzun yetiştirmiş olduğu özel değerlerden birisidir Barış Manço. Hayatta olduğu süre boyunca dillerden düşmeyen parçalara imza atmış ve unutulmazlar listesine adını altın harfler ile yazdırmış bir sanatçıdır.

Barış Manço nerede ve ne zaman dünyaya gelmiştir?

2 Ocak 1y943 tarihinde İsmail Hakkı Manço ve Rikkat Yanık çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olarak İstanbul Üsküdar’da doğdu. Barış Manço dünyaya geldiğinde II. Dünya Savaşı henüz sona ermemişti. Savaşın da etkisini hissettirdiği zor zamanlardı. Barış Manço’dan iki yıl önce dünyaya gelen çocuklarına Savaş ismini veren aile, bu sefer barışı getirmesi için Barış ismini koydular.

Barış Manço’nun çocukluk hayatı

Barış 3 yaşındayken annesi ve babası ayrıldı. Daha sonra babasıyla yaşamaya başladı. Babasıyla sık sık ev değiştiriyorlardı. Cihangir, Üsküdar, Kadıköy derken bir dönem Ankara’ya bile taşındılar. Bu yüzden eğitim hayatı boyunca da hep okul değiştirdi. Barış Manço’nun annesi Rikkat Uyanık, Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği sanatçısı, hocası ve yazardı. Konservatuvardaki çalışmaları esnasında Zeki Müren’in de hocalığını üstlenmişti. Bu dönemde Barış ile beraber TV programlarına katılarak şarkı söylüyordu. Barış annesi ve onun çevresi sayesinde müziğe aşık oluyordu.

Barış Mançonun ilk grubu neydi?

Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde okudu. Müzik hayatına 1957 yılında amatör olarak başladı. 1958’de ilk grubu Kafadarlar’ı kurdu. Grup kadrosuyla birlikte Rock’n Roll cover’ları yapıyordu. Barış Manço da bu dönemde ilk bestesi olan Dream Girl’i çıkardı. Hatta bu bestesiyle Ankara’da küçük bir ödül bile kazandı.

Manço, Grafson şirketinden üç tane 45’lik çıkardı. Liseden sonra, öğrenimini Belçika’da devam ettirmek istedi. Bu yüzden “Harmoniler” grubu dağıldı. Bu grubun kaydettiği iki türkü, ”Kızılcıklar Oldu mu?” ve ”Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar” yıllar sonra dinleyicilere sunuldu.

Garsonluk ve otomobil bakıcılığı yaptı

Barış Manço, 1963 yılında yüksek öğrenim görmek amacıyla Belçika Kraliyet Akademisi’ne gitti. Ancak bir hayali vardı. Belçika’ya gitmeden önce kara yoluyla Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Daha önceden tanıştığı ünlü şarkıcı Henry Salvador ile buluştu. Ancak Henry, Barış’ın Fransızcasını ve fazla kilosu yüzünden dış görüntüsünü beğenmedi.

Barış, Henry Salvador ile anlaşamadı ve ardından Belçika’ya döndü. Abisi Savaş da Belçika’da idi. Resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi aldı. Okuldan arta kalan vakitlerinde de garsonluk, otomobil bakıcılığı gibi işlerde çalıştı.

Radyolarda Fransız sanatçı olarak tanıtıldı

Barış Manço, adeta müziğe bağımlı bir hayat sürdürmek istiyordu. Bu nedenle 1964 yılında Rigolo plak şirketi ile anlaştı. Profesyonelliğinin başlangıcında olan Barış Manço, 4 şarkıdan oluşan iki adet Fransızca plak çıkarmıştır. Plakların başarısından dolayı da Fransız radyosuna konuk oldu. Öyle ki, plaklar Türkiye’ye giriş yaptığında radyolarda Fransız sanatçı olarak tanıtılmıştı.

1965 yılının Ocak ayı içerisinde Paris’te sahne aldı. Kendi bestesi olan Babysitter ve Fransızca, İngilizce şarkılar okudu. Bu sahne performansını da Henry Salvador’un tebrikleri ile tamamladı. Barış Manço tarafından her şey yolunda giderken bir Fransız sanatçı, onun aksanını beğenmediğini belirtti ve plağının çalınmasını yasakladı. Bu olay Barış Manço’yu oldukça derinden etkiledi.

Hollanda’da geçirdiği bir kaza sonrasında dudağında bir yara oluştu

Olympia’da verdiği konser esnasında tanıştığı Belçikalı grup Les Mistigris ile çalışmaya başladı. Gruplarının söz yazarı olan Andre Soulac ile beraber MANLAC prodüksiyon şirketini kurdular. Barış Manço artık konser turnelerine çıkmaya başlamıştı. Fransa, Belçika, Çekoslovakya. Almanya gibi birçok ülkede Les Mistigris olarak konser yapıyorlardı. Barış Manço giderek hırslandı, hırslandıkça da daha çok çalıştı. Les Mistigris grubu dahilinde Sahibinin Sesi şirketiyle birinde kendine ait besteleri, diğerinde ise iki türkü yorumunun olduğu iki 45’lik çıkardı.

Barış Manço, Hollanda’da geçirdiği bir kaza sonrasında dudağında bir yara oluştu. Bu nedenle onu hafızamızda yer eden bıyıklarını bırakmaya başlamıştır. Barış Manço, vize sorunları yaşadığı için grup ile yollarını ayırmak zorunda kaldı. 1969 yılının Haziran ayında ise Belçika Kraliyet Akademisi’ni birincilikle bitirdi ve İstanbul’a döndü.

Platin Plak Ödülü’nü kazandı

İstanbul’a dönüş yaptıktan hemen sonra Kaygısızlar grubuna katıldı. Gruptaki genç gitaristler ise, Mazhar Alanson ve Fuat Güner vardı. Hatta Barış Manço’nun en iyi parçalarından birisi olan Kol Düğmelerini de bu grup yaptı. Bu grup ile birlikte Bebek, Kağızman gibi türküleri yorumladılar. Bir yandan da İngilizce şarkılar söylüyorlardı. Sürekli Batı enstrümanlarını kullanan Barış Manço, bu kez farklı bir şey denedi. Notalarını kemençe sanatçısı Cüneyd Orhon’un kaleme aldığı Dağlar Dağlar’ı seslendirdi. Barış Manço’nun gitarı ve kemençeyle buluşan bu türkü, Barış Manço müzik tarzının da başlangıcı niteliğindeydi. Bu türkü ile plağı 700.000’den fazla sattı. Barış Manço hayatındaki tek Platin Plak Ödülü’nü kazandı.

Kurtalan Ekspres’i  ne zaman kurdu?

Sonrasında Barış Manço Moğollar grubuna katıldı. İsteği Türk müziği ile Avrupa’da ünlü olmaktı. Manchomongol’un Türkiye’deki ilk konseri Barış Manço’nun Platin Plak Ödül töreninin yapıldığı Fitaş Sineması’ndaki konserdi. Sadece bir ay gibi kısa bir sürede bugün hala dilimize dolanan türküler kaydettiler. Bunlardan ”İşte Hendek İşte Deve” tıpkı Dağlar Dağlar gibi çok ilgi çekti. Artık Barış Manço klasiklerindendi. Ancak sağlık problemleri ve birtakım sorunlar sebebi ile grup dağıldı. 1971 -1972 senesinde Barış Manço yedek subaylığı kazandı. Askere gitmeden önce de Kurtalan Ekspres’i kurdu. Kurtalan Ekspres adını İstanbul’dan Güneydoğu’ya seyahat eden trenden alıyordu. Barış Manço, Mayıs 1972 yılında grupla stüdyoya girerek ”Ölüm Allah’ın Emri” ve ”Gamzedeyim Deva Bulmam’ı” çıkardı. Bu şarkıların yer aldığı plağı da yayınladı. Kafasında yarım kalmış birçok projeyle askere gitti.

Cem Karaca solun, Barış Manço ise sağın sembolü olarak tanınmaya başlandı

İlk video klibini hey Koca Topçu şarkısı için yine bu yıllarda çektiler. Kurtalan Ekspres grubu olarak çektikleri klip ilgi görmüştü. Artık 1970’lerin ortalarına gelindiğinde Cem Karaca solun, Barış Manço ise sağın sembolü olarak tanınmaya başlandı. Ancak Barış Manço konserlerindeki Bozkurt işaretlerine karşı durdu. Müziklerinin herkes için olduğunu vurgulamak adına, Hey Koca Topçu’yu sol yumruğunu kaldırarak söylüyordu. 1976 yılında Kurtalan Ekspres’ten Özkan Uğur’un ayrılmasından sonra bir çatırdama başladı. Birileri gitti, birileri geldi, ama grup hiçbir zaman dağılmadı. Manço, grup ile birlikte Londra’da Türkçe ve İngilizce konserler veriyordu. Konserden sonra karaciğer enfeksiyonu geçirdi. Karın boşluğunda bağırsağına yapışan bir tümör yüzünden Belçika’da ameliyat oldu. Sağlık problemleri yüzünden bir süre müzikten uzakta kaldı.

1979 yılında yılın en iyi erkek sanatçısı ödülünün sahibi oldu

Manço, 1978 yılında Türkiye’ye geldi. Altı ay üzerinde çalışmış olduğu albümü piyasaya sürdü. Bugün hala dinlemeye doyamadığımız Aynalı Kemer, Hal-Hal, Arkadaşım Eşek gibi harika şarkılar çıkardı. 1979 yılında yılın en iyi erkek sanatçısı ödülüne layık görüldü. 1983 yılındaki Eurovision yarışmasında katıldığı Kazma isimli şarkısı ile ön elemeyi geçemedi. Ancak bu şarkıya plak yaptığında, durum oradakinden daha farklı oldu. TRT 1 kanalındaki projesini gerçekleştirmek için “Barış Manço ile 7’den 77″ye isimli programı 1988 yılında izleyicilere sundu. Program, özellikle 1990 kuşağı çocukların oldukça ilgisini çekti ve oldukça sevildi.

Barış Manço, yaklaşık 150 farklı ülkeyi gezdi. Sonrasında Adam Olacak Çocuk, İkinci Kahvaltı, Dönence ve Dere Tepe Türkiye isimli programlarını yaptı.

Barış Manço ne zaman vefat etti?

Barış Manço, 31 Ocak 1999 tarihinde Moda’daki evinde kalp krizi geçirerek vefat etti. 3 Şubat 1999 tarihinde tabutu Atatürk Kültür Merkezi’ne getirildi. Bir tören yapıldı. Kanlıca Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda defnedildi. Ölümünden sonra yaşadığı köşkü, müze haline getirildi. Bu müzede kişisel eşyaları sergilenmekte olup, şarkıları ile onu yaşatmaya devam etmektedir.

(8) Barış Manço – Kazma – YouTube

Bu yazımızda toplumumuzda özel bir yeri olan halk sanatçımız Barış Manço Kimdir? sorusuna yanıt aradık. Bu ve bunun gibi paylaşımlarımızdan haberdar olmak için sizde buraya tıklayarak facebook sayfamızı beğenebilirsiniz. Unutmayın Egitimarsivi.net her zaman yanınızda.

Paylaşın