4 sene önce
4 sene önce

Atatürk’ü Anma Konuşma Metni

Atatürk’ü Anma Konuşma Metni

Atatürk’ü Anma Konuşma Metni

Sayın müdürüm, sayın müdür yardımcım, değerli öğretmenlerim, kıymetli veliler ve sevgili arkadaşlarım.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan eşsiz devlet adamı, büyük komutan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, aramızdan ayrılışının 81. Yılında, Onu artarak devam eden büyük bir özlem, sevgi ve saygıyla anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. “Fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir” diyen Mustafa Kemal Atatürk, bugün gözlerini hayata kapamış, o çok sevdiği vatan toprağına kavuşmuştur. Lakin Onun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve devrimleri, idealleri ve düşünceleriyle yaşamakta ve yaşamaya da devam edecektir. Kahraman Türk halkı ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık, Onun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu yüzden Atatürk kalplerde yaşamaya devam edecektir.

Mensubu olduğu Büyük Türk Milletini sonsuz bir aşkla seven ve kısacık yaşamı içine yüzyılları sığdıran Mustafa Kemal, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini halkına adamıştır. Onun “Gerektiği zaman en büyük hediyem olarak Türk milletine canımı vereceğim” sözü, milletine verdiği değeri göstermektedir.

Sevgili arkadaşlarım; Atatürk’ü sevmek demek Onun izinde yılmadan yürümek demektir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı her dönemde genç nesillere önem vermiştir. Hedefleri olan ve bu hedeflere emin adımlarla yürüyen genç nesiller inşa etmeyi arzulamıştır. Bu noktada sizlere düşen görev; Onun hedeflediği gelişmiş, çağdaş ve güçlü Türkiye için, kurduğu Cumhuriyete sahip çıkarak, çalışkan, dürüst, ahlaklı ve vatanını seven birer birey olmaktır. Bu konuda tüm arkadaşlarımızın aynı inançta olduğuna inanıyorum.

O, hep Türk milletine güvendi ve inandı. Tarihte büyük devletler kuran, tarihe yön veren, tarihi okumaktan çok yazmayı seven, yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur. Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Yüce Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı. Bunun için çabaladı. Ulu Önderin Kurtuluş Savaşından sonra söylediği “En büyük davamız, medeni ve gelişmiş, bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir.” sözü bunu kanıtlamaktadır.

Sevgili arkadaşlar

Atatürk, toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıydı. Köylüsüne, çocuğuna, gencine, öğretmenine, sanatçısına, sporcusuna, kadınına, askerine ve yaşlısına… Kısacası toplumun tüm kesimine değer vermiş ve destek olmuştur. O, tam anlamıyla bir halk adamıydı; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi gibi davranmıştır. Onun “Benim için en büyük makam Türk milletinin bir ferdi olarak yaşamaktır.”sözüyle bu duygusunu vurgulamıştır.

Bugün, bizlere düşen görev, Atatürk’ün yolundan, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için, 10 Kasımları aydınlık yarınlar için girişimlerimizin esin kaynağı haline getirmeliyiz. Onun hayalleri ile yaşamalı, ülkülerini yaşatmalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.
Aziz ruhun şad olsun. Rahat uyu ATAM…

Egitimarsivi.net ekibi olarak derleyip hazırladığımız Atatürk’ü Anma Konuşma Metni yazımızı konuşmalarınız için kullanabilirsiniz.

Paylaşın