6 ay önce
6 ay önce

Anneler günü anlamı ve tarihçesi

Ülkemizde her gün ailesi için emek veren milyonlarca anne ve anne adayları var. Anneler günü tarihçesi nedir, nereden doğmuştur sorusuna cevap vereceğiz. Bizler için aile kavramının değeri her zaman önemli olmuştur. Ailemizi oluşturan en önemli yapı taşı annelerimizi bir gün değil her gün onurlandırmak ve şükranlarımızı sunmak ümidiyle Anneler gününün nasıl ortaya çıktığını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz…

Anneler günü ne zaman kutlanır?

Farklı tarihlerde kutlayan ülkeler olsa da Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Anneler günü ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Anneler günü kutlaması çok eski zamanlara antik Yunanistan’a kadar dayanmaktadır. Antik yunanda Tanrıların anası Rhea onuruna her yıl geleneksel olarak bahar kutlamaları düzenlenmekteydi. 1600′ lerin İngilteresin de ise Anneler pazarı kutlanırdı. Lent adı verilen sürecin dördüncü pazarında kutlanan anneler pazarı ile İngiltere’deki bütün anneler onurlandırılır idi. Burada kutlanan anneler pazarında ayrıca anneler pastası denilen bir pasta olurdu. Bu pasta kutlamayı özel kılardı.

Hristiyanlığın Avrupa’da yaygınlaşmasıyla birlikte kilise ana kutlamaları yapıldı. İnsanlar kendilerine hayat veren ve kötülüklerden koruyan gücün kilise ana olduğuna inanırlardı. Zamanla kilise festivaliyle anneler pazarı kutlamaları karıştı. İnsanlar kiliseyle birlikte annelerine de şükranlarını sundular. Anneler gününün tarihteki temellerini farklı zaman ve bölgelerde farklı medeniyetler tarafından yapılan bu kutlamalar oluşturdu. Günümüzde her yıl kutlanan anneler günü ise 1800 lü yılların sonlarına doğru şekillenmeye başladı. Anneler günü tarihçesine devam ediyoruz.

Anneler günü ilk resmi öneri nasıl oldu?

Anna Jarwis kimdir?

Anneler günü tarihçesi oldukça eskidir esasen. Dünyanın uzak bir bölgesinde bulunan Amerika Birleşik devletlerinde anneler günü ilk defa 1872 de Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak önerildi. Bu öneri ayrıca anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi oldu.

Anneler günü ilk defa Boston da bir yürüyüş düzenlenerek kutlandı. O dönemde her yıl Howe anneler gününü organize etti. 1907 yılında Philadelphia da asıl mesleği öğretmenlik olan Anna Jarwis adında bir kadın ulusal bir anneler günü için bir kampanya başlattı. Jarvis iki yıl önce ölen annesinin bağlı olduğu kiliseyi ölüm yıl dönümü olan Mayıs ayının ikinci pazar günü anneler günü olarak kutlamaya ikna etti. Ertesi yıl anneler günü bütün Philadelphia da kutlandı. Daha sonra ulusal bir anneler günü ilan edilmesi için çalışmalar yapıldı. 1911 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletlerinin bütün eyaletlerinde ve hemen hemen her ülkede anneler günü kutlanır oldu. 8 mayıs 1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarı anneler günü olarak duyuruldu.

Ülkemizde anneler günü ilk ne zaman kutlandı?

Ülkemizde ilk anneler günü ne zaman kutlandı?

Günümüzde anneler günü Türkiye dahil bir çok ülkede mayıs ayının 2. pazar günü olarak kutlanıyor olsa da farklı tarihlerde kutlayan ülkelerde var. Anneler gününün tarihi çok eski zamanlara dayansa da resmiyete kavuşması tüm dünyada kutlanıyor olması 1900 lü yıllarda gerçekleşmiş ve bugüne kadar aralıksız kutlanmaya devam etmiştir.

Ülkemizde ise Türk kadınlar birliğinin önerisi ve girişimi üzerine 1955 den bu yana resmi olarak kutlanmaktadır.

Paylaşın

Editörün Seçtikleri