5 ay önce
5 ay önce

30 ağustos Zafer Bayramının anlamı ve önemi

30 ağustos Zafer Bayramının anlamı ve önemi

Tarih 26 Ağustos 1922. Başkumandan Mustafa Kemal. Genel Kurmay başkanı Fevzi Çakmak. Garp cephesi kumandanı İsmet İnönü. Yer Afyon Kocatepe. Milli mücadelenin belkide en kritik savaşıydı Büyük Taarruz.

Büyük Taarruz ne zaman ve nerede başladı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 20 temmuz 1922 de Mustafa Kemale dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verdi. Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıklarını gizli olarak yürütmüştür. Atatürk’ün Başkumandanlığı önderliğinde  yapıldığı için Başkumandanlık meydan muharebesi olarak da bilinir.  Ağustosun 26’sı gecesi saat 4:00 da Afyonda başlamış, Atatürk’ün bizzat idare ettiği Dumlupınar meydan muharebesinde düşmanın imha edilmesiyle Türk ordusunun haklı zaferiyle sonuçlanmıştır. Büyük Taarruzda düşman orduları İzmir’e kadar takip edilmiş 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla vatanımız tamamen Yunan işgalinden kurtulmuştur. Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurduğu harekatın adıdır. İşgalci güçlerin vatan topraklarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de 30 ağustos ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde her yıl büyük bir coşkuyla kutlanır.

30 Ağustos Zafer bayramı ilk ne zaman kutlandı?

Türkiye’ Zafer bayramı kutlamaları

İlk kez 1924 yılında Afyonda Başkumandan zaferiyle kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin nedeni 1923 yılında Ülkenin idaresinin hem ulusal hemde uluslar arası alanda üst düzey yoğunluğunun olmasıydı. Daha sonra 1 Nisan 1926 da Genel Kurmay Başkanı tarafından Zafer bayramı kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanunda 30 Ağustosun her yıl dönümünde kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir. 30 ağustos günü bütün yurtta 1926 dan itibaren zafer bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 Ağustos Zafer Bayramında neler yapılır?

30 Ağustos Türkiye’de askeri okulların mezuniyet törenlerinin yapıldığı gün olmuştur. Ayrıca tüm subay ve astsubayların rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır. 30 Ağustos günü Ülkemizde resmi tatildir. O gün törenler saat yedide başlar ve saat 24 ‘de son bulur. Saat 12 ‘de Başkentte 21 pare top atışı yapılır. Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk koyar. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.

Egitimarsivi.net ekibi olarak Ülkemizde her yıl coşkuyla kutlanan 30 ağustos Zafer Bayramının anlamı ve önemi ni  konu edindik. Umarım faydası olur.

 

Paylaşın

Editörün Seçtikleri