3 ay önce
3 ay önce

Steve Jobs kimdir?

Steve Jobs kimdir?

Dijital Dünya Çağı’nı başlatan, teknoloji dünyasının bugünkü haline gelmesini sağlayan en önemli insanlardan biri olan Steve Jobs’u inceliyoruz. Egitimarsivi.net ekibi olarak Steve Jobs kimdir? yazımızla sizlerleyiz…

Steve Jobs Nerede ve ne zaman doğdu?

24 Şubat 1955’te, San Francisco, Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi.

Çocukluk ve eğitim yılları

Steve Jobs kimdir?

Steve Jobs, Suriyeli babayla Amerikalı annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi daha sonra onu evlatlık vermek için San Fransisco’ya götürdü. Kaliforniya’da yaşayan mavi yakalı bir çift olan Paul ve Clara Jobs çifti onu evlat edindi. Ona Steven Paul ismini verdiler.

Jobs, Cupertino, Kuzey Kaliforniya’da lise eğitimini tamamladıktan sonra Portland, Oregon’da Reed College’de okumaya gitti. Bir dönemden sonra okulu yarıda bıraktı. Kaliforniya’ya döndüğünde Hindistan’a yapacağı “manevi arayış” seyahati için para biriktirebilmek amacıyla video oyun yapımcısı olan Atari’de işe başladı. Hindistan’dan döndüğünde Budist ve vejetaryen oldu. Halüsinojenik maddeler almaya başladı.

Jobs, Amerika’ya döndüğünde Atari’de çalışmaya devam etti. Breakout isimli bir oyun için daha kompakt bir devre kartı tasarlaması için görevlendirildi. Devre kartı tasarımının inceliklerini öğrenmeye çok istekli değildi. Bu yüzden 16 yaşındaki arkadaşı Steve Wozniak’ı onun yerine bu işi yapması için ikna etti. Jobs, Wozniak’a verilecek primi yarı yarıya bölüşmeyi teklif etti. Atari’den 5000$ aldı ama Wozniak’a sadece 300 $ verdi çünkü ödemenin 600$ olduğunu söylemişti.

Apple kuruluyor

1976 yılında Wozniak, Jobs’a kendisi için tasarladığı bir bilgisayardan söz etti. Bilgisayar ilgisini çekince, Jobs pazarlamayı söyledi. Ellerinde avuçlarında bir şey yoktu ama Jobs’un aklına müthiş bir fikir geldi. Yakındaki bir dükkanı 50 tane bilgisayar satın almaya ikna ettiler. Sonra elektrikçiden de parçaları birleştirebilmek için 30 günlük kredi aldılar.
Hiçbir yatırımcıya ihtiyaç duymadan işlerini kurmuşlardı artık. Şirketlerine Apple Computers ismini verdiler. Daha sonra ikili ilk ürünleri “Apple 1”i piyasaya sürdü. Bir yıl sonraysa daha gelişmiş hali olan “Apple 2” turnayı gözünden vurdu. Yıl 1980’ e gelindiğinde halka arz edilen şirketin başındaki iki isim multimilyoner olmuştu.
Apple’ın başarısıyla Steve Jobs’ın ismi de tanınır olmuştu.

Macintosh piyasaya sürüldü

Başarılı bir şirket yönetmenin verdiği gerginlik ve zorluk bir süre sonra kendini göstermeye başlamıştı. Çalışanlar, Jobs’ın sürekli tepelerinde durarak onları sindirmeye çalışmasından şikayet etmeye başladı. 1983 yılında PepsiCo’nun CEO’su John Sculley, Apple’ın yönetim kurulu başkanı görevine getirildi. Steve Jobs, Sculley’i ikna etmek için “Hayatının geri kalanını çok şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek için çalışarak mı?” diye söylemişti. İki yıl sonra şirket, ticari başarı yakalayan ilk küçük bilgisayar unvanını taşıyan Macintosh’u piyasaya sürdü. Bu bilgisayar bir fareyle kullanılıyordu ve “grafik kullanıcı ara yüzüyle” çalışıyordu. Ancak şirketteki çıkar çatışmaları çözülemedi. Yönetim kurulu, 1985 yılında Steven Jobs’ı istifa etmeye zorladı. Jobs, tam 12 yıl boyunca Apple ile tüm bağları kopuk bir şekilde hayatına devam etti.

Pixar

Bu süreçte Jobs, Next Computing şirketini kurdu. Yıldız Savaşları filminin yönetmeni George Lucas’tan ismi daha sonra Pixar’a dönüşecek şirketi satın aldı. Next Computing, teknolojiyle ilgilenen herkesin hayali niteliğindeydi. İnternet sitesinin yazılımını Tim Berners – Lee yazdı. Fakat şirket başarılı olamadı. Pixar da 1995 yılına kadar beklenen çıkışı gerçekleştiremedi. 1995 yılında, birkaç tane animasyon filmi çekmek için Disney’le anlaşma yaptılar. Bu filmlerden birincisi gişe hasılatı kıran Oyuncak Hikayesi idi. Pixar’ın halka sunulmasıyla Jobs milyoner oldu. Sonraki on yıl içinde stüdyo, Bir Böceğin Yaşamı (1998), Oyuncak Hikayesi 2(1998), Sevimli Canavarlar (2001), Kayıp Balık Nemo (2003) ve İnanılmaz Aile (2004) gibi çok takdir edilen bir sürü filmi piyasaya sürdü.
Disney 2006 yılında, şirketi 7.4 milyar $ karşılığında satın aldı. Jobs, yaklaşık yüzde 7’lik hissesiyle tek başına Disney’in en büyük hissedarı konumuna geldi.
John Sculley 1987 yılında yayınladığı anılarında, Jobs’ın Apple’ı ileri teknoloji tüketici ürünleri üreten bir şirket haline getirme hayalini “akıl almaz bir plan” olarak ifade ediyordu. Apple’da bu vizyonu kabul etmeyip Jobs’ı oyun dışına itmişlerdi. 1997 yılında, şirket sadece bir çeyrekte 736 milyon $ zarar etti.

Apple yeniden yükselişe geçti

Jobs, 1997 yılında Apple’ı Next şirketini satın almak için ikna etti. Apple, yapılan bu anlaşmayla sadece şirketin gelecek vaat eden işletme sistemi Nextstep’i değil aynı zamanda Jobs’ın kendisini de satın almış oldu.
Jobs, tüketicilere olan inancını hala koruyordu ve haklı da çıktı. Bir yıl içinde şirket, yeniden ciddi oranda büyüme göstermişti.
1998 yılında iMac bilgisayar piyasaya sürüldü. Ardından onu 2001 yılında minimal tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken dijital müzik çalar iPod ve online dijital müzik mağazası iTunes takip etti. Daha sonra Apple, 2007 yılında cep telefonu işine girdi. Cep telefonu, iPod ve internet cihazını tek bir modern kılıf içinde birleştiren iPhone’u piyasaya sürdü.
Daha sonra ise klavyesi bulunmayan bir tablet olan iPad piyasaya sürüldü. Ancak o dönemde son yılların en ciddi ekonomik krizi yaşanıyordu. Pek çok şirketin birbiriyle rekabet ettiği pazarı derinden sarsmıştı. Bu şartlar altında iPad’in talep görmesi konusunda pek çok kişinin kuşkuları vardı. Jobs ise bir kere daha insanları şaşırtarak yapacağını yaptı. Ürün en çok satanlar listesine girdi.

Jobs, sorumluluk almak istemezdi

Jobs kabaydı, söz konusu rakipleri olunca acımasızdı. Bill Gates gibi kişilerin aksine asla şirkette sorumluluk almak istemezdi. Mercedes marka arabasını her zaman engelli bölümüne park ederdi. 1997 yılında şirkete geri döndüğünde yaptığı ilk şeylerden biri de şirketin yaptığı tüm sosyal sorumluluk projelerini iptal etmekti.
Jobs’ın yönetim tarzı oldukça değişikti. Bazen öfkeyle bağırıp çağırıyor, bazen de herkesi hoş tutmaya çalışıyordu. Onun için insanlar ya zekiydi ya da “geri zekalıydı”. Yakın çevresindeki insanlar da onun kafasında bir kategoriden diğerine rahatlıkla geçebileceklerinin farkındaydı.

Jobs’ın yakın çevresi ise tüm bunların aksine onla çalışmaktan büyük bir keyif aldırdı. Onları, yakınında olabilmeleri için makam tazminatı vermek yerine onlara hisse alma yetkisi verdi. Ancak Jobs, tam kendinden beklendiği gibi davrandı. Oyunu kendi kurallarına göre oynadı.
Apple, dünyanın en büyük şirketi oldu
Apple, 2006 yılında gelindiğinde, Goldman Sachs’ı geçerek pazar değerini 108 milyar $’a kadar katladı. Şirket bir çeyrekte daha kâr rekoru kırdığını açıkladıktan sonra, 2011’in Ağustos ayında 337 milyar $’lık pazar değeriyle dünyanın en büyük şirketi oldu.
Ancak bu kurumsal dönüm noktasına ulaştıktan birkaç gün sonra Jobs, sağlık problemleri nedeniyle şirketten ayrıldı. 2004 yılında nadir bir pankreas kanserine yakalandığını ve ameliyat olduktan sonra iyileştiğini söylemişti. 2008 yılının Aralık ayında, on iki yıldır kesintisiz katıldığı Macworld toplantısına katılmayacağı açıklandığında ise sağlık sorunlarıyla ilgili söylentiler çıkmaya başlamıştı.

Steve Jobs ne zaman öldü?

Herkes sağlığıyla ilgili bir şeyler söylüyordu. Apple’ın bu konu hakkında bir şey söylememesi bu çılgınlığın daha da artmasına sebep olmuştu. Jobs, 2009 yılının Ocak ayında hastalık iznine çıktığında, şirket hastalığının ne olduğu konusunda hiçbir açıklama yapmadı. Dolayısıyla kanserin nüksettiği dedikoduları etrafta yayılmaya başladı. Gerçek anlaşıldığında bile Apple, hastalık konusundan çok fazla ayrıntı vermedi. Şirket sözcüsü kısaca,” Steve, haziran ayı sonunda geri dönmeyi planlıyor, bu konuda başka söylenecek bir şey yok.” diye söylemişti.
Daha sonra Steve Jobs pankreas kanseri yüzüden 5 Ekim 2011 tarihinde hayata veda etti.
Özel hayatı
Steve Jobs, 1991 yılında Budizm kurallarına uygun bir şekilde Lauren Powell ile evlendi. Kendisinden uzun yaşayan üç çocuğu ve babası olduğunu kabul ettiği daha önceki sevgilisinden bir kızı vardı.

Egitimarsivi.net ekibi olarak hazırladığımız Steve Jobs kimdir? yazımızı ödev ve projelerinizde kullanabilirsiniz.

Paylaşın