2 sene önce
2 sene önce

Müzeyyen Senar kimdir?

Müzeyyen Senar kimdir?

Bu yazımızda, Müzeyyen Senar kimdir? Müzeyyen Senar doğum tarihi, Müzeyyen Senar Atatürk, Müzeyyen Senar plak, Müzeyyen Senar kaç yaşında? Gibi sorulara yanıt bulacağız.

Müzeyyen Senar nerede ve ne zaman doğmuştur?

Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918′de Bursa‘nın Keles ilçesine bağlı bir köyü olan Gököz’de dünyaya gelmiştir.

Müzeyyen Senar’ın çocukluğu

Babası Cerrah Mehmet lakaplı kıraathane işletmecisidir. Annesi güzel Kuran okuması ve bülbül sesiyle ünlü köylü kızı Zehra Hanım’dır. Müzeyyen Senar’ın ablasının adı İsmet (d.1910), abisinin adı ise Hilmi (d.1915)’dir. Müzeyyen Senar altı yaşındayken mevlitlerde annesine eşlik etmeye başladı.

Müzeyyen Senar 9 yaşında iken babasının sorunları yüzünden annesi evi terkedip İstanbul’a göç etti. 3 yıl sonra da Müzeyyen Senar annesinin yanına İstanbul’a gitti.

Müzeyyen Senar’ın eğitim hayatı

Okuluna İstanbul’da devam etti. Okuldaki müzik hocasının desteğiyle Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kayıt oldu.

Müzeyyen Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve Hayriye Hanım gözetiminde devam etti.

İnanılmaz güçlü bir sese sahip olan Müzeyyen Senar, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli ustalarından da eğitim aldı.

Ankara Radyosu’nun kurulması ile birlikte ilk yayınları yapanlar arasında yerini aldı

Müzeyyen Senar, 1932‘de İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başladı. Senar’ı bu radyo programında dinleyen, İstanbul’un en çok bilinen müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi “İbrahim Dervişzâde” fark etti. 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da davet etti.

Müzeyyen Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un diğer ünlü gazinolarında da sahne aldı. Sahneye çıkmak için koyduğu ‘solo’ şartı ile Senaşlatan ilk sanatçı oldu.

1938’de Ankara Radyosu’nun kurulması ile birlikte ilk yayınları yapanlar arasında yerini aldı. Radyo programlarını ise 1941 yılına kadar sürdürdü.

Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda şarkılar söyledi

Müzeyyen Senar’ın yeteneğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk‘ün de ilgisini çekti. Senar, birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkılar söyledi.

İlk yurtdışı konserini Paris’te yaptı. En çok ‘Haydar Haydar’, ‘Ormancı’, ‘Feraye’, ‘Benzemez Kimse Sana’ şarkısını söylemeyi sevdiğini belirtmiştir.

Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983’de İstanbul Bebek Gazinosu’nda yaptı. Bu tarihten sonra sadece nadir anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar, 1998’de Devlet Sanatçısı unvanı ve Cumhuriyet’in divası lakabına layık görüldü.

Sol tarafı tamamen felç oldu

En son 2004’de Sezen Aksu tarafından yapılan 73. Sanat yılı konserinde Tarkan, Ajda Pekkan, Nilüfer gibi birçok sanatçıyla sahne aldı. Daha sonra doktoru bir daha sahneye çıkmasını yasakladı.

26 Eylül 2006’de, İzmir’deki evinde beyin enfarktüsü geçirdi. Sol tarafı tamamen felç oldu. 2007 yılında İstanbul’daki Darüşşafaka’da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi altında kaldı. Daha sonra kısmi olarak düzeldi. Bu tedavilerin ardından Muğla’nın Bodrum ilçesinde kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte hayatını sürdürdü.

Sefire ünvanını aldı

Öğrencisi Bülent Ersoy tarafından Müzeyyen Senar’ın anısına 30 Ekim 2009’da Müzeyyen Senar’ın sanat hayatından fotoğrafların olduğu “Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar” sergisi açıldı.

Ayrıca bir zamanlar Suudi Arabistan sefiri ile evlenip Sefire ünvanını da almıştır. Arap filmlerinin dublajında Münir Nurettin Selçuk ile beraber şarkı söyledi. Sadettin Kaynak’ın şarkılarını da plağa okudu. Kerem ile Aslı, Kahveci Güzeli gibi filmler de rol aldı. Türkiye’de yakılan ama Amerika’da vizyona giren “Ana Yüreği” adlı bir sinema filminde de rol almıştır. Beş binden fazla plak yapmıştır.

Müzeyyen Senar’ın özel hayatı

Müzeyyen Senar üç kere evlendi. İlk evliliği 1935’te, 17 yaşındayken hayatı boyunca taşıyacağı soyadının sahibi Ali Senar ile evlendi. İkinci evliliği 1943’te Galatasaray’da top oynayan Ercüment Işıl ile evlendi. Feraye (d.1 Şubat 1947) adında bir kızı ve Ömer Işıl (d.1944) adında bir oğlu oldu. Üçüncü evliliği ise 1953’te Suudi Arabistan sefiri Tevfik Hamza Bey ile evlendi. Fakat eşinin hükümeti bu evliliği istemediği için ayrıldılar.

Müzeyyen Senar ne zaman vefat etti?

Şubat 2015’te sabah saat 07:30’da, zatürre nedeniyle tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Bu yazımızda Müzeyyen Senar kimdir? sorusuna yanıt aradık. Ödev ve projelerinizde kullanabilirsiniz. Unutmayın Egitimarsivi.net her zaman yanınızda. Sizde bu ve bunun gibi paylaşımlardan haberdar olmak için buraya tıklayarak facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Paylaşın