Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos Kimdir?

Bu yazımızda, Dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip olan ve Amazon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos kimdir? sorusuna cevap arayacağız. Hadi başlayalım…

Nerede ve ne zaman doğdu?

Jeffrey Preston Bezos , 12 Ocak 1964 New Mexico, ABD’de dünyaya geldi.

Çocukluk yılları

Jeff Bezos, çocukluk döneminde boş vakitlerinde anneannesinin ve dedesinin çiftliğinde çalışmıştır. Gençliğinde ise bir zamanlar McDonalds’da çalıştı. Bezos, McDonalds’da çalıştığı zamanlarda insanlarla nasıl anlaşacağını ve sabretmeyi öğrendiğini söylüyor.

Girişimciliğe ilk adım nasıl başladı?

Daha lisedeyken yaratıcı öğrencileri destekleyen “Dream Institue”yu geliştirdi ve girişimciliğe ilk adımını atmış oldu. Liseyi birincilikle bitirdi. Ardından Princeton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri ve Elektrik Mühendisliği eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra İntel ve Bell Labs dahil olmak üzere birçok şirkete gelen teklifleri geri çevirdi.

Fakat Fitel’in teklifini kabul etti ve orada çalışmaya başladı. Orada 2 yıl boyunca şirketi büyütmeye çalıştı fakat işler Fitel için pek yolunda gitmedi. Daha sonra DE Shaw’da ürün müdürü olarak işe başladı. Kısa bir sürede müdür yardımcılığına kadar yükseldi.

 

 

Amazon.com’un kuruluşu

DE Shaw’da çalışan Bezos’un 1994 yılında okuduğu bir haber onun hayatını ve Dünya’yı değiştirdi. Haberde internetin senede %2000’den daha fazla büyüme gösterdiğini öğrendi. Bu haber onun girişimci hayal gücünde yeni fikirlerin oluşmasına katkıda bulundu.

Bu büyümeden faydalanmak istedi ve bu amacını gerçekleştirmek için 1994 yılında DE Shaw’dan ayrıldı. Seatle, Washington’a yerleşti. Öncelikle online satabileceği 20 ürün belirledi. Ardından kitap satışı yapmayı seçti. Ama Bezos’un aklında günün birinde her şeyin satılabilidiği bir site yapma hayali de vardı.

“Yılın İnsanı”

Seatleda, bir garajda birkaç çalışanıyla sitenin yazılımını geliştirdiler. İsmini Güney Amerika’daki Amazon nehrinden alan Amazon.com ilk kitap satışını 1995 yılının Temmuz ayında yaptı. Amazon.com 24 saat açık olması, müşteri canlısı ve indirim kuponları sayesinde tanındı.

Hızlı bir şekilde e-ticarette liderliğe yükseldi. 1998 yılında siteye CD ve videolar ekledi. Bezos bu yatırımları sayesinde 1999 yılında Time dergisinin kapağında “YILIN İNSANI” olarak yer aldı. Amazon.com’un bu başarısı diğer şirketlerin de internet satışına geçmesine neden oldu.

Blue Origin

Star Trek hayranı olan Bezos, 2000 yılında Blue Origin’i kurarak çocukluk hayallerinden birini de yapmış oldu. Blue Origin ile uzay ve Dünya arasında ucuz seyahatler yapmak isteyen Bezos bu amacı için 2000 çalışanı ile testlerine sürdürüyor.

Amazon.com’un gelişmesi

Jeff Bezos, kazandığı bütün parayı Amazon.com’u geliştirmek için harcadı. Ve bu yatırımları sayesinde Amazon.com, dot.com balonunda patlama yapamadı. Amazon.com, şirketin ilk yıllarında kar edemedi. Daha sonra ilk karını bu balon krizi sırasında elde etti. Yıllar geçtikçe rakiplerin artması üzerine Amazon.com’a çeşitlilik olması için 2005 yılında giyim, elektronik, donanım ve başka ürünleri siteye koydu.

2007’de Kindle ismini verdikleri elektronik kitap okuma cihazı sayesinde Amazon.com satışlarda çok büyük bir artış yaşadı. 2010 yılında Amazon.com Kindle satışlarının kitapların satışını geçtiğini duyurdu. Aynı sene içinde Amazon Studios’u kurarak kendi dizilerini ve filmlerini yapmaya başladılar. Amazon.com’un yıllık satışları 1995 yılında 510,000$ iken 2018’de 233 Milyar dolar olmuştur. Bu sayede kendisi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmuştur.

Bu yazımızda Egitimarsivi.net ekibi olarak Jeff Bezos kimdir? sorusuna yanıt aradık. Ödev ve projelerinizde kullanabilirsiniz.

Paylaşın