Halil İnalcık
3 ay önce
3 ay önce

Halil İnalcık Kimdir

Geçtiğimiz yıllarda hayata veda eden ve yakın tarihimizin en büyük tarihçisi Hasan İnalcık kimdir? Bu yazımızda Halil İnalcık eserleri, tarih bilimine katkıları, ödülleri ve uluslarası tarihçiliğe katkılarından bahsedeceğiz.

Şeyhül Müverrihin HALİL İNALCIK kimdir?

Ortaya koyduğu eserlerle dünya genelinde saygı görmüş ve “Tarihçilerin Kutbu” olarak nitelendirilen Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının üçüncü yılında anılıyor

TANINMIŞ ABD’Lİ SOSYAL BİLİMCİ IMMANUEL WALLERSTEIN, 2005 YILINDA İNALCIK HAKKINDA ŞU SATIRLARI YAZDI:
“Bugün dünya üniversitelerinde Halil İnalcık okunuyor ve okutuyor. Onu dar anlamda bir “tarihçi” olarak düşünmek elbette yetersiz kalır. Bizzat tarih disiplinine şekil vermiş, kendi metodolojisini ve bilgi birikimini tarihçilik mesleğine kazandırmış bir kişi olarak İnak*, bilim çevrelerinin üzerinde uzlaştığı seçkin bir isimdir.

Yeni kuşak tarihçiler, Akdeniz, Osmanlı ve Balkan tarihi üzerindeki birçok yanlışın tashih edilmesini ona borçludur (..) Halil İnalcık, bu sahanın en seçkin uygulayıcılarından biri. Dünya bitimine katkılan su götürmez. Çabalarının hedefi haline gelmiş konu üzerinde bize sadece tefekkür etmek düşer”

Halil İnalcık’ın Eserleri

“Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet”, “Devlet-i Aliye“, “Tarihe Düşülen Notlar”, “Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi”, “Türklük Müslümanlık ve Osmanlı Mirası”, “Osmanlılar ve Haçlılar”, “Osmanlı ve Modern Türkiye”, “Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet”, Kuruluş ve imparatorluk Sürecinde Osmanlı”, “Osmanlı ve Dünya, Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler”, “Osmanlı imparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600)”

1916 7 Eylül’de İstanbul’da dünyaya geldi

1940 Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde tamamladı

1942 “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” adlı doktora tezini verdi

1943 “Viyana’dan Büyük Ricat”e Osmanlı imparatorluğu ve Kırım Hanlığı” başlıklı teziyle doçent oldu

1947 Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçildi

1949 İngiltere’ye gitti. Osmanlı tarihine ait kaynakları araştırdı, önemli tarihçilerle tanıştı

1952 “Viyana Bozgun Yıllarında Osmanlı-Kırım Hanlığı teziyle profesörlük unvanı aldı

1953-1957 Columbia, Princeton, Pennsylvania, Harvard Üniversitelerinde ziyaretçi profesör olarak dersler verdi. ABD’de Osmanlı-Türk tarihi araştırmalarının gelişimine büyük katkı sağladı.

1972-1986 Ankara Üniversitesinden emekli olarak, Chicago üniversitesinde Osmanlı Tarihi Kürsüsü’nü kurdu ve 14 yıl burada çalıştı

1993 Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümünü kurdu. 23 yıl boyunca Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi verdi.

2000 İstanbul’un sosyal ve ekonomik tarihi için büyük öneme sahip olan “Halil İnalcık Araştırma Projesi”ni hayata geçirdi.

2002 İslam Konferansı Teşkilatı tarafından Teşekkür Plaketi ve Kültür Bakanlığı.

2002 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü 2005 Prof. Suraiya Farophi ile birlikte E. J. Brill’in (Leiden) “The Ottoman Empire and Its Heritage” (Osmanlı imparatorluğu ve Mirası) serisinin editörlüğünü üstlendi.

2005 yılına kadar bu seriden yayınlanan 38 cilt, Osmanlı tarihini Batı dünyasına tanıtan belli başlı eserler arasında yer aldı.

2016 25 Temmuz’da Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Paylaşın