Fatih'in hocası Akşemseddin kimdir?
3 sene önce
3 sene önce

Fatih’in hocası Akşemseddin kimdir?

Akşemseddin kimdir?  Sorusunun cevabıyla sizlerleyiz. Eminim faydalı olacaktır.

Akşemseddin kimdir?

Doğum adı Mehmet Şemseddin ‘dir . Babası Şeyh Hamza olarak bilinir. 1389 yılında Şam’da doğmuştur. Şeyh Hamza ailesiyle birlikte geldiği Amasya da küçük Şemseddin’i iyi yetiştirmiştir. ilk tahsilini babasından alan Akşemseddin, 7 yaşında hafız olup ailesiyle birlikte Amasya merkezde bulunan Kavaklı bölgesine yerleşmiştir. Babasının vefat ettikten sonra Amasya ve Osmancık medreselerinde eğitimini tamamladı ve müderrislik payesi almıştır. Böylece Osmancık medresesine müderris oldu.

Bununla yetinmeyen Akşemseddin ayrıca tıbba ve eczacılığa da merak sararak tıp ilmini öğrenmek istedi. Abdulkadir Geylani İmam-ı gazali ve Muhammed Celaleddin Rumi gibi büyük alimlerde olduğu gibi ilim tahsiliyle tatmin olamamış irfan tahsili için müderrisliği ve medreseyi bırakmıştır. Tasavvufa olan ilgisinden dolayı önce tüm İran’ı gezdi dolaştı ama umduğunu bulamadı. Daha sonra tekrar Anadolu’ya dönmek zorunda kaldı.

Akşemseddin kimdir, öğrencilik yılları

Anadolu’da ilim ve irfan öğrenmesi için Akşemseddin’e Ankara da bulunan Hacı Bayram Veliyi öneriyorlardı. Bir gece rüyasında boynuna bir zincirin takılmış olduğunu görür.  Zincirin diğer ucu Hacı Bayram Velinin elinde ve kendisini Ankara’ya doğru çektiğini görür. Bunun üzerine tekrar Ankara’ya döndü.Hacı Bayram Velinin yanında özel ilgi gösterilen Akşemseddin bu ilgiyi en iyi şekilde değerlendirdi. Kısa sürede tasavvufun inceliklerini öğrendi. Bu başarısından dolayı Hacı Bayram Veli’den icazet aldı ve Ankara Beypazarı’na yerleşti. Beypazarı’nda büyük bir şöhret buldu. Kısa bir süre sonra oradan da ayrılır ve İskilip’e yerleşir. İskilip’dende aynı sebeple ayrılır ve Bolu’nun Göynük ilçesine yerleşir. Göynük’de bir değirmen ve mescit inşa ettirip kendi çocuklarının tahsil ve terbiyesi ile meşgul olmuş bir yandan da ilim irfan konusunda kendini geliştirmeye devam etmiş eserler yazmıştır.

FATİH’İN HOCALIĞI VE İSTANBUL FETHİ

Akşemseddin’in asıl ünü 2. Murat‘ın emir ve isteğiyle 2. Mehmet’in hocalığına tayin edilişiyle başlamıştır. 2. Mehmet’e (Fatih Sultan Mehmet) danışmanlık yapıp İstanbul’un fethine katkıda bulunmuştur.

Akşemseddin çocukları ve öğrencileri ile birlikte orduya katılmışlardır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un Fethinden sonra Ayasofya’da hutbesini tamamlayıp minberden indi ve hocası Akşemseddin’i imamete geçirdi. Böylece Akşemseddin fethin ilk cuma namazını kıldırmış oldu.

Akşemseddin nerede ve nasıl öldü?

Akşemseddin fetihten sonra II. Mehmet’in ısrarına rağmen İstanbul da kalmak istemedi. Göynüğe çekildi ve 1459 yılında 70 yaşında orada vefat etti.

Bu yazımızda Fatih Sultan Mehmet’e hocalık yapmış İstanbul’un fethinde ona büyük katkıları olmuş biri olarak Akşemseddin kimdir? sorusuna yanıt bulduk. Unutmayın Egitimarsivi.net okuldaki yardımcınız.

Fatih‘in hocaları kimlerdir?

Etiketler :
Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

  • Servet Çulcu

    12/06/2020 - 14:45

    Çok güzel bilgiler teşekkür ederim Akşemseddin Proje ödevim için faydalandım ve size teşekkür etmek istedim.