2 sene önce
2 sene önce

Enerji tasarrufu ile ilgili kompozisyon

Enerji tasarrufu ile ilgili kompozisyon

Enerji bilindiği üzere hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olan temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Tıpkı hava gibi su gibi. Hava olmadan insan yaşamı nasıl mümkün değilse enerji olmadan da insan hayatının devamından söz edilemeyeceğini herkes biliyordur. Hayatımız için bu denli yaşamsal öneme sahip enerji konusunda herkesin bilgi sahibi olması elzem bir konudur.

Neden önemlidir enerji bu kadar? biraz bu sorunun cevabını araştıralım. Evimizde kullandığımız neredeyse her türlü cihaz elektrikle çalışıyor bilindiği üzere. Bunun dışında hastanelerde yaşamı elektriğe bağlı olan birçok hasta olduğunu da biliyoruz. Ayrıyeten gıda ilaç gibi maddelerin muhafaza ve nakliye gibi koşulları sonrası kullanıma uygun bizlere ulaşıyorsa yine bu durumu elektrik ve enerjinin varlığına borçluyuz desek sanırım yanlış bir şey söylememiş oluruz. Bunlar ve bunlar gibi daha birçok durum varlığını enerjiye borçluyken maalesef var olan enerji kaynaklarını hoyratça kullanmaya devam ediyoruz. Sanki hiç bitmeyecek sonu gelmeyecek gibi. Gereksiz açık kalan her ampul aslında kendimizden de bir şeyler götürdüğünün çoğu zaman farkında olmuyoruz. Boşa harcanan her enerji küresel ısınma gibi daha birçok şeyin nedeni olduğunu da bilmeliyiz.

Neler yapılabilir noktasında her insan üzerine düşen kadar yapsa sanırım çok yol kat edebiliriz. Gereksiz aydınlatma kullanmayarak , kullanılmayan cihazı açık tutmayarak kendi hayatımızda bir yerlerden başlayabiliriz. Bu durumda yeteri kadar bilinçlenmeli çevremizi bilinçlendirebiliriz. Kendimizden başlayarak çevremizin de enerji tüketimini mümkün olacak en az seviyeye indirebiliriz.

Devletler ve yönetimlerde muhakkak birçok şey yapabilir. Bu konuda insanların bilinçlenmesi için eğitimler verilebilir. Daha fazla kamu spotlarıyla farkındalık yaratılabilir. Fosil yakıtlar yerine yeni nesil yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını yaygınlaştırmak için teşvik yaratabilir.

Başta kendimiz ve çevremiz olmak üzere gelecek nesillere de yaşanabilir bir dünya bırakmak. Bence en azından bunu borçluyuz gelecek nesillere.

Ülkemizde her yıl bu durumun önemine farkındalık yaratmak için Ocak ayının ikinci haftası Enerji tasarrufu haftası olarak geçirilir. Umarım gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı başarabiliriz.

Enerji tasarrufu ile ilgili kompozisyon

Paylaşın