3 ay önce
3 ay önce

Atatürk hakkında bilinmeyenler

Atatürk hakkında bilinmeyenler

Atatürk hakkında bilinmeyenler

Ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz şartlar, toplumsal ayrışmalar, ekonomik kriz, insanların derin umutsuzlukları. Bu ve bunun gibi birçok olay Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘e gün geçtikçe özlemi artırıyor. Bu özlem çerçevesinde İnsanlar Atamızın pek bilinmeyen yönlerini de merak ediyor araştırıyor. Bizde Egitimarsivi.Net ekibi olarak bu bilgileri derleyip sunuyoruz. Atatürk hakkında bilinmeyenler başlıklı yazımızı keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

 

  • Atatürk’ün Boyu: Orta boyluydu. 174 cm
  • Atatürk’ün Kilosu: Askerlik zamanlarında 55 kilo. Sonraki yaşlarında 75 civarıydı.
  • Atatürk’ün Ayakkabı numarası: Genelde siyah rugan ayakkabı tercih ederdi. Numarası 42 idi. Ayakları taraksız ve narindi.
  • Atatürk’ün Kimlik numarası: Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.
  • Atatürk’ün en sevdiği yemek: Etsiz kuru fasulyeyi ve pilavı çok severdi. Sofradan her zaman doymadan kalkardı.
  • Atatürk’ün en sevdiği kitap: Atatürk kitap okumayı çok severdi. En çok severek okuduğu kitap Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı Çalıkuşu romanıydı. Bu kitabı her zaman yanında taşırdı. Bazen içinden rastgele bir sayfa açıp okurdu.

Atatürk hakkında bilinmeyenler

Çok sevdiği Türk Kahvesini günde en az 10 fincan içerdi.

Atatürk gömleklerinin rengini beyaz seçerdi. Tüm takım elbiselerinin tasarımı kendisine aitti. Lacivert rengi kıyafette sevmezdi. Bu nedenle dolabında lacivert kıyafet yoktu.

Yalova kaplıcalarına ziyarete gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın aldığı “Foks” adında bir köpeği vardı. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde sergilenir.

Mustafa Kemal Atatürk maneviyatı çok yüksek bir insandı. Öyle ki Kuran-ı Kerim okurken ağlardı.

Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı. Spor yapmayı severdi.

İçinde 44 sayfalık bir geometri kitabının da olduğu hem askeri hem toplumsal 14 kitap yazdı. Bugün matematiğin ana terimleri olarak kullandığımız çap, üçgen, dörtgen, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe terimleri Atatürk buldu.

Arapça ve Farsçanın da olduğu dört yabancı dil biliyordu.

Atatürk isminde bir çiçek vardır. Bir rivayete göre, Atatürk çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka rivayete göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiye’de yetiştiren bitki bilimciler çiçeğe Atatürk ismini vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, ölmeden önce son söz olarak, “Aleykümselam” dedi. Anlatılanlara göre, Atatürk, dikkatle doktoruna baktı ve “Aleykümselam” dedi. Sonrasında girdiği komada 30 saat kaldı. 10 Kasım günü 1938 de maalesef hayatını kaybetti.

Atatürk’ü sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz.

Paylaşın