Ağaç ve ormanın önemi konulu kompozisyon

Ağaç sevgisi ile ilgili kompozisyon, orman sevgisi konulu kompozisyon ya da  ormanlar neden önemlidir kompozisyon ödevi arayanlar doğru yerdeler. Kompozisyon ödevleri konusunda yardımcınız Eğitim Arşivi sizin için esin kaynağı olabilecek bir kompozisyon hazırladı.

Ağaç ve ormanın önemi konulu kompozisyon

Dünyada ki doğal zenginliklerin en tipik örneğidir ağaçlar.

Ağaçtır, ormandır ; kişinin birçok gereksinimini gideren, yaşamasını sağlayan, bin bir renk tonuyla gönlüne huzur veren.

Yazdığımız kağıtta, okuduğumuz kitapta görürüz ağacı. Kalemde, kapıda, masada, sırada, çerçevede ve daha birçok yerde…

Ağaçlar insanların sessiz koruyucularıdır aslında. Toprağı kökleriyle sımsıkı tutarak doğal yıkımlardan korur. Soluduğumuz havayı fotosentez yaparak , hastalıklardan korur. Ağaçlara borçluyuz içimize çektiğimiz mis gibi havayı. O yüzdendir kırsaldaki insanın daha sağlıklı olması. Köylü yurttaşımız toprağın kaymasını önlediği için , bol ürün almasını yine ağaca borçludur.

Ormanlardır ülkelerin topraklarını verimli kılan. Ormanlardır ülkeleri ekonomik kalkınmanın doruğuna ulaştıran.

Yapı işlerinde kullanılan keresteyi, yakıp ısınmak için odunu, serinlemek için gölgeyi, beslemek için meyveyi verir insana ağaçlar. Cömertçe ve bol bol…

Bir ülke için başlı başına bir güçtür ormanlar. Ülkeler hem kendi ihtiyaçlarını karşılar. Hemde ağaçlardan elde edilen ürünlerin fazlası yurt dışına satılarak elde edilen para ile çağdaş olma yolunda dev adımlar atılır. Ne yazık ki bu gerçeklerin bilincine her zaman varamıyoruz. Gördüğümüz, duyduğumuz, bildiğimiz orman yangınları bunlara örnektir. Yıldan yıla yok ettiğimiz, boş yere kestiğimiz, çaresizce yakılmalarını izlediğimiz ormanların bayramını mı kutluyoruz?

Yeni fidanlar, yeni korular, sağlıklı ormanlar yetiştirmek gerek. Her fırsatta yorulmadan. Hem kendi hayatlarımız için hemde gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için. Doğanın bu yeşil canlılarına gereken değeri vermek dileğiyle geleceğin yeşil Türkiye’sine yelken açma vaktidir şimdi…

Egitimarsivi.net ekibi olarak Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan ağaç ve orman katliamına bir nebze farkındalık yaratmak için yazılmış bir kompozisyon örneği. Ağaç ve ormanın önemi konulu kompozisyon. Öyle umut ediyoruz ki ağaç sevgisi, orman sevgisi konulu kompozisyon size etkili ve güzel bir kompozisyon yazmak için esin kaynağı olabilmiştir.

Kompozisyon ödevleriniz için yararlanabilirsiniz. Unutmayın Egitimarsivi.net her zaman yanınızda.

Paylaşın