ALES 2020 Sınav Tarihi
3 hafta önce
3 hafta önce

ALES 2020 Güz Dönemi Sınavı Son Başvuru Tarihi

ALES 2020 Sınav tarihi lisans diploması sahibi pek çok kişi tarafından merak ediliyor. ALES 2020 güz dönemi son başvuru ve sınav tarihi, ALES geçerlilik süresi, ALES başvuruda dikkat edilecek hususlar gibi pek çok konuda sizlere yardımcı olabilecek, ALES rehberi niteliğinde bir makale hazırladık.

ALES sınavı ya da açılımını yapacak olursak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı her yıl olduğu gibi bu yıl da iki dönemde yapılacak. Bilindiği üzere Nisan ayında olması gereken ALES Bahar Dönemi Sınavı bu yıl pandemi koşulları nedeni ile Ağustos ayına ertelenmişti. Fakat güz dönemi sınav takviminde ciddi bir aksama olmadı. ALES beklendiği tarihte gerçekleştirilecek.

ALES 2020 Güz Dönemi Sınavı Son Başvuru Tarihi

ALES Güz dönemi sınavı başvuruları için son tarih 12 Ekim 2020. Başvurular 1 Ekim ile 12 Ekim tarihleri arasında alınacak. Pek çok ÖSYM sınavında olduğu gibi bu sınavda da başvuru için ek bir süre verilmesi beklenmiyor. Bu yüzden ALES sınavına başvuru yapabilmek için bu zaman aralığını tercih etmeniz yerinde olacaktır.

ALES 2020 Sınav Ücreti Ne Kadar?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2020 ALES  sınav ücreti bu yıl bir miktar daha arttı. Geçtiğimiz döneme göre küçük de olsa bir artış gösteren sınav ücreti bu yıl 130 Lira. Online başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra ÖSYM tarafından verilen banka hesaplarına gerekli tutarları yatırmanız gerekiyor.

2020 ALES Güz Dönemi Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ALES güz dönemi sınavı bu yıl beklendiği tarihlerden hafif bir sapmayla gerçekleştirilecek. ALES 2020 Sınav tarihi 06 Aralık 2020 olarak belirlendi. Genelikler kasım ayında gerçekleştirilen sınav bu yıl pandemi nedeni ile bir ay sonra yani Aralık ayının ilk haftası gerçekleştirilmiş olacak.

ALES Sınavı Banka Hesap Numaraları

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

Etiketler :
Paylaşın
Benzer Yazılar